Son Sözü „Beni kadınlarım ve kızlarım bitirdi“ Diyen 39. Padişah Sultan Abdülmecid

Genç Yazarlar Kulübü

Sultan Abdülmecid, otuzbirinci padişah olarak Osmanlı tahtına çıktı. O’da ilk eğitimini sarayda almıştı. Babası II. Mahmud O’nun daha iyi yetişmesi için ayrı bir özen göstermişti. Bu yüzden Abdülmecid modern, Batılı bir prens gibi yetiştirilmişti. Fransızca’yı çok iyi öğrenmiş Avrupa’da yayınlanan birçok mecmuaya abone olmuş yeni çıkan kitapları da getirtmiştir. Batı musikisi ile yakından ilgilenmiş ve iyi bir piyanist olarak batı eserlerini çalmıştır. Bu kadar iyi yetiştirilmiş bir padişahın 25 karısı , 43 çocuğu var ve gayrimeşru çocuğu, torunları bulunmaktadır. Gelin hep beraber Sultan Abdülmecid’in şaşaalı hayatına bakalım neler var. Ne yaşadı da son sözü ‚Beni kadınlarım ve kızlarım bitirdi.‘ oldu.

II.Mahmud’un oğlu olan Sultan Abdülmecid tahta 1839’da, henüz on yedi yaşındayken çıkmış; 25 karısı ve 43 çocuğu olmuş, 22 sene saltanat sürmüş ve bu hızlı hayata 1861’de, 39 yaşında veda etmiştir.

Tanzimat’ın mimarlarından ve Türkiye’de bütün reformların öncülerinden kabul edilen ve bu dönemdeki tarihçilerin yazdıklarına göre içkiye ve kadına son…

Ursprünglichen Post anzeigen 1.072 weitere Wörter

Advertisements

Über OIKOS™-Redaktion

Wir berichten u.a. auch aus der bayerisch-tschechischen Grenzregion. Blog zum kostenlosen, monatlichen pdf-Magazin "DEEZ" (ISSN: 2366-4908). Gibts nur unter: issuu.com/smde

Veröffentlicht am Februar 28, 2017, in Weiden - Stadt. Setze ein Lesezeichen auf den Permalink. Kommentare deaktiviert für Son Sözü „Beni kadınlarım ve kızlarım bitirdi“ Diyen 39. Padişah Sultan Abdülmecid.

Die Kommentarfunktion ist geschlossen.

%d Bloggern gefällt das: